Uzman Psikolog Bahar ERDEN

Uzman Psikolog Pedagog Evlilik ve Aile Danışmanı Bahar ERDEN

Uzman Psikolog Pedagog Evlilik ve Aile Danışmanı Bahar Erden, Babamın üniversite eğitimi sebebi ile Eskişehir’de doğdum. Köken olarak Nevşehir’liyim. Erken çocukluk dönemim itibari ile, ilk, orta, ve lise eğitimim İstanbul’da geçti. Daha sonra Greenwich College İşletme eğitimini tamamlayarak 2.5 yıl Akbank Genel Müdürlük’te memuriyet ve sonra 4 yıl aile şirketimizde yöneticilik olmak üzere farklı sektörlerde kariyer hayatım oldu.

Bu dönemlerde hayatı, kendimi, hayallerimi, nerede olduğumu ve aslında nerede olmak istediğimi sorgulamak beni kendimi gerçekleştirme yolculuğuna doğru sürükledi ve kariyer hayatımı sonlandırarak Amerika’ya doğru hayallerimin peşinden zor bir yolculuğa çıktım.

Yurtdışı Eğitim

California Eyalet Üniversitesi-Northridge’de Psikoloji lisans eğitimimi yüksek şeref derecesi ile tamamladıktan sonra yeniden İstanbul’a dönerek Doğuş Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisans (uzmanlık) eğitimimi Çift-Aile-Çocuk ve Ergen Sorunları alanında tamamladım. Lisans Eğitimim esnasında California Eyalet Üniversitesi’nde araştırma asistanı olarak çalıştım. 2011 yılında Türkiye’de Koç Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı kültürlerarası psikoloji konferansında (IACCP-2011) “Yalan tespitinde grup içi avantajı” konulu yapılan araştırmanın sunumunu gerçekleştirdim.

Lisans stajımı, çocuk, ergen, birey ve ailelerle Los Angeles’ta çeşitli okulların danışmanlık merkezlerinde yaptım. Yüksek Lisans stajımı İstanbul Doğuş Üniversitesi Psikoloji Eğitim Merkezi (DÜPEM) ve Kartal Belediyesi bünyesinde çocuk, aile, ergen, çift ve yetişkinlerle psikoterapi çalışmaları yaparak ve bu süreci 476 saat süpervizyon alarak tamamladım. Ayrıca Tübitak destekli Filial Terapi Projesinde kodlamacı ve terapist olarak görev aldım.

Yüksek Lisans

Doğuş Üniversitesinde Yüksek Lisans eğitimim sırasında “Çocuklarla ve Ailelerle Oyun Terapisi” dersi alararak ve Koç Üniversitesi ortaklığı ile Oyun Terapisi ve Filial Terapi Eğitimini aldıktan sonra oyun terapisti ünvanını aldım

Türk Psikologlar Derneği’nin düzenlediği WISC-R, MMPI, WISC-4 ve Denver Gelişimsel Tarama Testi eğitimini tamamlayarak uygulama sertifikalarını aldım.

EMDR Derneğinden Yetişkin EMDR Terapisi 1. Ve 2. Düzey eğitimlerimi ve sertifikalarımı alarak 8 yıldır EMDR Terapisi uyguluyorum. EMDR terapisinin kimlere, hangi sorunlara uygulandığı konusunda bilgi için Çalışma alanlarım EMDR Terapisi başlıklı yazıdan bilgi alabilirsiniz.

PACT Çift Terapisine Psikobiyolojik Yaklaşım Eğitimini teorinin kuramcısı Stan Tatkin den aldım. Türkiye’de psikolog ve psikiyatristlere verilen bu eğitimin ve metaryallerinin çevirmenliğini yaptım.

İstanbul’da kurduğum ve faaliyetini yürütmekte olduğum Psikolojik Danışmanlık Merkezi’ni 2014 yılında Muğla-Marmaris’e taşıdım. Halen Muğla ve çevre ilçelerinde bulunan çift, aile, birey, çocuk ve ergenlere psikolojik danışmanlık hizmeti vermekteyim.

Bilirkişilik

Bilirkişilik eğitimi alarak, altı yıl boyunca başta Marmaris olmak üzere, Muğla ve çevresindeki ilçelerde;

  • Asliye mahkemelerinde (çekirdek, tek ebeveynli, boşanmış ebeveynli, yeniden evlenme ile kurulan aileler ve evlat edinilmiş ailelerle) ve
  • Ceza mahkemelerinde (çocuk istismarı, suça karışma, madde bağımlılığı ve okulu bırakma gibi risk altındaki çocuklar, ergenler ve aileleriyle) bilirkişi olarak görev yaptım ve farklı sosyoekonomik ve kültürel altyapıdan 500 den fazla aile ile görüşerek ülkemizdeki boşanma olgusu hakkında oldukça geniş bir deneyim edindim

İstanbul’da bulunan ERTEK KİMYA TİC. ve SAN. A.Ş. de İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak halen görevimi sürdürüyorum.

Türk Psikologlar Derneği (TPD), Çift ve Aile Terapistleri Derneği (ÇATED), Uluslararası Aile Terapistleri Derneği (IFTA), EMDR-TR üyesiyim.

Kovid döneminde ve 6 Şubat Kahramanmaraş Depreminde EMDR Travma İyileştirme Grubu gönüllüsü olarak Türkiye’de muhtelif şehirlere dağılmış Kovid ve Deprem mağduru vatandaşlarımıza gönüllü hizmet verdim.

Mesleki ilgi alanlarım arasında; ilişki/evlilik problemleri, aile danışmanlığı, çocuk ve ergen sorunları, Yetişkin EMDR ve travma tedavisi yer almaktadır. Danışanlarla ne tür sorunlar üzerinde çalıştığım ile ilgili “çalıştığım alanlar” kısmına bakabilirsiniz.

İyi derecede İngilizce bildiğim için bu dilde konuşan yabancı danışanlar ile de çalışıyorum.

Uzman Psikolog Bahar ERDEN

Doğayı ve hayvanları çok severim. İşimi tutkuyla yaptığımı, yaşama bakışımı ve enerjimi etkileyen en önemli temel taşların tasavvuf ve felsefe olduğunu söyleyebilirim. Bilimsel gelişmeleri takip etmek sürükleyici bir romanı iştahla okumak gibidir benim için. Hayatta geçen bilgi, birikim ve deneyimlerin, farklı kültürlerde yaşamanın ve eğitim almanın benim branşımda çok önemli olduğunu, manevi tatmini daha da yükselttiğini düşünüyorum. Meslek hayatımdaki enerjimin de bu dönüşe bağlı olduğuna inanıyorum.